Yerli Kırmızı Mercimek

Yerli kırmızı mercimeğin %97’si Güneydoğu Anadolu bölgemizin Mardin, Şanlıurfa ve Diyarbakır illerinde yetiştirilmektedir. Yerli Kırmızı Mercimek ithal mercimeğe göre fiziksel ve besin olarak üstündür.

Duru Bakliyat olarak tüketicilere sunduğumuz kırmızı mercimeklerin hepsi Anadolu’nun güneşi ve bereketli topraklarında yetişmiş yerli mahsullerdir.

Yerli Kırmızı Mercimek
Yerli Kırmızı Mercimek

Yerli Kırmızı Mercimeği İthal Kırmızı Mercimekten Ayıran Özellikleri

Yerli kırmızı mercimek kıvam, lezzet ve besleyicilik açısından ithal mercimeğe göre daha üstündür. Yerli mercimek daha koyu renge ve daha yuvarlak bir şekle sahiptir. İthal mercimek daha açık bir renk ve yassı bir şekle sahiptir.

Kırmızı Mercimek Çorbası
Kırmızı Mercimek Çorbası

– Daha Yoğun Kıvama Sahiptir

360 g mercimekle yapılan mercimek çorbasından; ithal mercimek ile 7 kâse elde edilirken yerli kırmızı mercimekle 10 kâse mercimek çorbası elde ediliyor. İthal mercimekle çorba yaparken kıvamı tutturmak için patates ve un kullanmak gerekirken yerli kırmızı mercimek ile sadece mercimek kullanarak lezzeti ve kıvamı yerinde çorbalar yapmak mümkün. Yerli mercimek ile yapılan çorbanın rengi daha sarı iken ithal mercimekle yapılan çorbalar daha koyu yeşil renkli olur. Sofraların vazgeçilmezi yerli mercimekle bereketli süzme mercimek çorbaları, lokanta usulü mercimek çorbaları yapılabilir.

Mercimek Köftesi
Mercimek Köftesi

– Daha Lezzetlidir

Yerli mercimekle yapılan tarifler ithal mercimekle yapılanlara göre daha lezzetlidir.  Mercimek köftesi yapımında kullanılan yerli kırmızı mercimek,  köfteye daha güzel bir lezzet ve koku katmaktadır. Yerli mercimek ile yapılan yemeklerde, mercimeklerin tümü aynı anda pişer, ithal mercimeklerde yaşanan pişme sorunu yerli mercimekte olmaz.

– Besin Değerleri Açısından Daha Yüksektir

Porsiyon büyüklüğü 60 g olan yerli kırmızı mercimeğin taşıdığı besin öğeleri ile birlikte besinsel değerleri ve günlük karşılama miktarları aşağıdaki tabloda bulunmaktadır.

Besin ÖğeleriDeğerler% Günlük Miktar
Kalori20810,4 %
Yağ1,3 g2,0 %
Karbonhidrat31,7 g10,6 %
Şeker2,3 g2,6 %
Lif5,2 g20,8 %
Protein14,8 g29,6 %
Tuz0,04 g0,7 %

Duru Yerli Kırmızı Mercimek kullanarak misafirlerinize unutulmaz mercimek çorbaları yapabilir. Günlerin ve 5 çaylarının vazgeçilmezi besleyici ve lezzetli mercimek köfteleri hazırlayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.