Yerli Kırmızı Mercimek

Yerli Kırmızı Mercimek İthal Kırmızı Mercimeğe Göre Her Açıdan Üstün!

Yerli üretimin azalması ile birlikte ithal mercimek oranı artmaya başladı. Türk mutfağının temel bakliyatlarından biri olan kırmızı mercimekle başta çorba olmak üzere birçok yemek yapılıyor. Yerli kırmızı mercimek ise hem besinsel özellikleri, hem de kıvam ve lezzet olarak ithal mercimeğe göre çok ütün. Peki, ithal ve yerli kırmızı mercimeğin nasıl ayırabiliriz. İthal ve yerli mercimek arasındaki farkı 10 başlık altında topladık.

Kırmızı Mercimek
Kırmızı Mercimek

İşte 10 madde de yerli mercimek ile ithal mercimek farkı:

Mercimek Çorbası
Mercimek Çorbası
  1. Yerli mercimeğin rengi koyu, ithal mercimeğin rengi daha açık.
  2. Yerli kırmızı mercimek daha top şeklinde, ithal mercimek daha yassıdır.
  3. 360 gram yerli mercimekle 10 kase çorba, aynı oranda ithal mercimek ile 7.5 kase çorba çıkıyor.
  4. Yerli mercimek piştikten sonra rengi sapsarı oluyor, ithal  mercimek piştikten sonra ise rengi yeşil oluyor.
  5. Yerli kırmızı mercimeğin kıvamı daha güzel, ithal kırmızı mercimeğin kıvamı daha sulu sulu oluyor.
  6. İthal kırmızı mercimekte her tanesi aynı oranda pişmiyor ve geç pişiyor. Yerli mercimek pişme süresi ithal kırmızı mercimeğe göre daha kolay pişiyor.
  7. Yerli mercimek ile çorba yaparken kıvamını tutturmak için içerisine başka malzeme eklemeye gerek yok. İthal mercimekte ise kıvam için içerisine patates eklenmeli veya un kavrulmalı.
  8. Yerli kırmızı mercimeğin protein değeri ithal kırmızı mercimeğe göre daha yüksek.
  9. Yerli mercimek genellikle pakette satılıyor. İthal  mercimek ise genellikle açık veya paketli olarak indirim marketlerinde satılıyor.
  10. Yerli kırmızı mercimeğin ambalajının arkasında menşei: Türkiye yazıyor. İthal kırmızı mercimeğin arkasına Kanada veya Avustralya yazıyor.

Güneydoğu Anadolu bölgemizin bereketli toraklarında, Anadolu güneşi ile yetişen kırmızı mercimekler besin değeri, lezzeti ve kıvamıyla ithal mercimekten oldukça üstün.  Duru Kırmızı mercimek %100 yerlidir, kıvamı ve lezzeti oldukça iyidir.

Günlerin vazgeçilmez ikramlığı mercimek köftesi ve sofralarımızın baş tacı mercimek çorbası yerli kırmızı mercimekle daha lezzetli. Yerli mercimek aynı zamanda yerli üretimi desteklemek için de büyük önem arz etmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.