Daha sağlıklı bir dünya oluşturmak için daha sürdürülebilir ve besleyici gıdaların beslenmeye dahil edilmesi gerektir. Anadolu’nun yerli tohumlarına sahip çıkarak, bakliyat ve bulgurda ürün çeşitliliğine yönelerek; sağlıklı ve sürdürülebilir beslenmenin temellerini atıp, sağlıklı bir gelecek sağlamak mümkün.

Dünya Gıda Güvenliği ve Beslenme Durumu 2018 raporuna göre, dünyada 821 milyon insan aç, yani her 9 kişiden 1’i açlıkla mücadele ediyor. Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ’ne göre 2050’de dünyada 300 milyon insan açlıkla baş etmek zorunda kalacak. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nun önerisi üzerine Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının ikincisi olan “Açlığa Son Verilmesi” amacına atıfla,  10 Şubat Dünya Bakliyat Günü olarak ilan edilmiş, teması “Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Besleyici Tohumlar” olarak belirlenmişti. Bu yıl da Dünya Bakliyat Gününde aynı tema etrafında bakliyatın, yüksek düzeyde besleyici değeri, sağlığa faydaları, sürdürülebilir tarıma teşvik ve iklim değişikliğinin etkilerini azaltma yönünde etkileri vurgulanıyor.

Dünyada açlık ve yoksulluğun ortadan kaldırılması için yardımcı olabilecek besleyici kaynakların üretilmesi için tarımsal hammaddelerimizi sürdürülebilir kaynaklardan elde etmek çok önemli. Sağlıklı ve sürdürülebilir beslenmenin temellerini atıp, sağlıklı bir gelecek için çalışmalıyız.

Tohuma sahip ülkelerin gıdayı, gıdasına sahip ülkelerin sağlıklı bir geleceği yönetir. Biz de Duru Bulgur olarak sürdürülebilir ve güvenli gıda için yüksek düzeyde besleyici değeri olan yerli tohumlarımıza ve tarımımıza sahip çıkmanın önemine dikkat çekiyor; sağlıklı nesiller ve gelecek için özveriyle çalışıyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.