Duru Pratik Aqua Faba olarak kullanılabilir mi?

Bitki bazlı proteinler son yıllarda tüketiciler tarafından ilgi görüyor. Aqua faba 2014 yılında bir blog yazarı tarafından vegan beze yaparken yumurta yerine nohut sıvısını kullanmasından beri daha popüler olmuştur.  Aqua faba Nohut gibi baklagillerin pişirilmesinden elde edilen yoğun kıvamlı atık sıvıdır.  Atık suyun aqua faba olarak adlandırılmasının sebebi latince su (aqua) ve fasulyenin (faba) kökenine göre adlandırılmasıdır.  Yumurta akı kıvamında bitki bazlı bir sıvı olmasından ve protein içeriğinden dolayı son yıllarda yumurta fonksiyonuna benzetilmekte ve bu amaçla kullanılmaya başlamıştır. Yine aynı şekilde bakliyatlardan elde edilen proteinlerin jelleştirme, köpürmeye ve emülsifiye etme özellikleri göz ardı edilmemektedir.

Aqua faba istenilen köpükleştirici etkisi ve emülsifikasyon özelliğinden dolayı bir çok vegan tarafından vegan mayonez, vegan beze, vegan salata sosları ve bir çok fırın ürününde yumurta ikamesi olarak kullanılmaktadır.  Yine aynı şekilde yumurta tercih etmeyenler, alerjisi olanlar vb. aqua fabaya doğru yönelmektedir.  Çeşitli pişirme koşulları, ve baklagil genotipleri de aqua fabanın niteliklerini etkiler. Hem aqua faba hem de aqua faba bazlı emülsiyonların kalitesini sağlamak için nohut çeşidi seçimi ve aqua faba proses standardizasyonu gereklidir.

Duru Pratik ürünleri hem aqua faba hem de haşlanmış bakliyat içererek kolaylık sağlar. Nohutlarla bir öğün hazırlarken suyuyla da farklı bir lezzet çıkarmanızı sağlar.

 Duru Pratik Nohut suyu ile yapılan vegan tarifimiz için tıklayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.