Doğal Lif Kaynağı Başbaşı Bulgur

Lif ve posa, bitkilerin sindirilemeyen hücre duvarlarıdır ve sağlık üzerinde çok olumlu etkileri vardır. Posa, bağırsaklarda zararlı bakteri üremesini azaltır. Bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlık oluşmasını engeller. Su ile birleştiğinde midede şişerek tokluk oluşturur, ayrıca mideyi geç terk eder. Bu yüzden zayıflamada ve kilo koruma diyetlerinde önemli bir yeri vardır.

Yüksek posa içeren karbonhidratlar kan şekerini hızla yükseltmez. Bu durum da kişiyi şeker hastalığı oluşma riskinden korur. Bu tarz besinler, kana geç karıştıkları için hızla yap olarak depolanmazlar. Bu durumda kilo almayı engeller. Diyet posasının tüketiminin kolon ve rektum kanseri oluşumunun önlenmesinde de olumlu etkisi olduğu görülmüştür.

Posa içeriği yüksek gıdaları sık tüketen toplumlarda, serum kolesterol düzeylerinin ve kalp hastalıkları sebebiyle gelen ölüm oranlarının düşük olduğu araştırmalarla desteklenmiştir.

Çözünebilir posa içeren besinler, karaciğerde kolesterol sentezini azaltarak kötü huylu kolestrol düzeyinin düşmesini sağlarken iyi huylu kolestrol seviyesinde herhangi bir düşüklüğe sebep olmaz. Dolayısıyla posa içeriği  yüksek besinlerle beslenen toplumlarda şeker hastalığı ve kalp hastalığı oluşum riski daha düşüktür.

100 g kuru maddede 9 g lif içeren Başbaşı Bulgur, doğal bir lif kaynağıdır. Bir tabak başbaşı bulgur günlük lif ihtiyacınızın 25%ini sağlayabiliriz.

Başbaşı Bulgur, Lezzetle Baş Başa…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.