Duru Bulgur Karaman Kuşları Sergisi Cadde Bostan Kültür Merkezinde Açıldı

Doğal bulgur üretmenin yanında, doğaya ve tüm canlılara sahip çıkıyoruz…
Duru Bulgur, nesilleri tükenen tüm kuşlara ve nihayetinde tüm canlılara sahip çıkıyor ve Karaman Kuşları projesiyle farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Fotoğrafçılığını Türkiye’nin en önemli kuş gözlemcisi , Kürşat Akın’ın yaptığı Duru Bulgur
Karaman Kuşları Sergisi
30 Mayısta, Cadde Bostan Kültür Merkezinde açıldı. Sergi, 5 Hazirana kadar gezilebilecek.

Karaman Kuşları sergisinden elde edilecek tüm gelir, İstanbul Karamanlılar Vakfına devredilecek ve ihtiyaç sahibi öğrencilere burs olarak verilecek.

Duru Bulgur Yön. Krl. Baş İhsan Duru
Duru Bulgur Yön. Krl. Baş İhsan Duru

Açılış konuşmasında Duru Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Duru : “Duru Bulgur olarak 1935’ten bu yana tüketicilerimiz için doğal, sağlıklı ürünler üretiyor ve bu ürünleri tüketicilerimize ulaştırıyoruz. Bulgur, ürettiğimiz bir üründen öte bizim için milli bir mesele. Anadolu’dan, bizim topraklarımızdan çıkma bir ürün.

Babamızdan aldığımız şevkle ve inançla bulguru, önce ülkemizde hak ettiği konuma getirmeye ve bununla birlikte dünyaya tanıtmaya yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Bu doğrultuda, 15 dilde yemek kitabı hazırlayarak, ihracat yaptığımız ülkelere bulguru kendi dillerinde ve kendi mutfak kültürlerine adapte ederek tanıtıyoruz.

Doğal bulgur üretmenin yanında, bulgura, buğdayın yetiştiği toprağa, buğdayı üreten çiftçiye, buğdayı öğütüp bulgur haline getiren çalışanlarımıza ve nihayet bulgura sahip çıktığımız gibi tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleri barındıran Karaman’a da sahip çıkıyor ve Karaman kuşlarını sizlerle tanıştırmak istiyoruz.

Karaman Kuşları Sergisi
Karaman Kuşları Sergisi

Yunus’un memleketi, Karaman oğlu Mehmet Bey’in Türkçeyi resmi dil olarak ilan ettiği ilin birde bilinmeyen ama eşsiz güzellikteki kuşları var. Bu kuşların bazılarının maalesef nesilleri tükeniyor.

Yanlış avlanma, kurutulan göllerden kaynaklanan barınma sorunundan dolayı nesilleri yok olma tehlikesiyle karşılaştığımız kuşlara farkındalık yaratabilmek nihai amacımız. Biz bu projeye Karaman kuşları ismini verdik ama amacımız tüm nesilleri tükenen hayvanlara dikkat çekmektir.

Karaman Kuşları Sergisi
Karaman Kuşları Sergisi

Bu doğrultuda projemizin diğer ayağı da Karaman Kuşları adlı kitap çalışmamızdır. Duru Bulgur Yayınlarından hazırlanan kitapta 90 adet Kuş fotoğrafı ilgili çekici bilgileriyle yer alıyor.

Bizleri bu kuşlarla tanıştıran ve kuşlara ve nihayetinde doğaya karşı tekrar bir farkındalık oluşturan çok değerli fotoğraf sanatçımız ve aynı zamanda kuş gözlemcisi olan Kürşat Akın’a bu vesile ile çok teşekkür ediyorum.

Dünya tüm güzellikleri barındırabilecek bir cennet. Biz, bize verilen bu zenginliklerin farkında olmayarak sadece tüketmeye ve güzellikleri yok etmeye çalışıyoruz.

Karaman Kuşları SergisiHer canlının bu evrende yaşamaya hakkı var ve biz tüm canlıların yaşam hakkına saygı duymak zorundayız.  Duru Bulgur olarak, doğayı ve canlıları korumak ve bu bilinci yaymak için her zaman mücadele edeceğiz.

Duru Bulgur olarak sadece, doğayı, doğal olanı sahiplenmiyoruz, aynı zamanda sürekli gelişimi de destekliyoruz. Bu çalışmalarımızın başında hem sporu özendirme ve yayma çalışmaları hem de eğitim destekleri bulunuyor.

Bu sergiden elde edilecek tüm gelir de İstanbul Karamanlılar Eğitim Vakfına devredilecek. İhtiyaç sahibi öğrencilere burs olarak verilecek.” Diye belirtti.

Karaman Kuşları Sergisi’nden bazı kareler…

17

18

20

2

5

11

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.