Bulgurlu Bebek Maması
Bulgurlu Bebek Maması

Bulgurun yüksek besleyici değeri ile yetişkin beslenmesi kadar bebek ve çocuk beslenmesinde de önemi büyüktür.

Buğdayın temizlenmesi, kaynatılması, kurutulması, kabuğunun soyularak değişik tipte değirmenlerde öğütülmesi, farklı boyutlardaki taneciklerin ayrılmasıyla elde edilen sadece su ve buğdaydan oluşan, oldukça değerli ve besleyici yarı hazır bir gıda maddesidir.

Buğday; öz, kepek ve endosperm olarak 3 bölümden oluşur ve gerekli olan besin öğelerinin birçoğu öz ve kepek bölümü içerisinde yer alır. Endosperm içerdiği nişasta ve az proteinlerle buğdayın sadece enerji veren bölümüdür.
Buğdayın yapısında bulunan öz ve kepek, çinko, magnezyum, krom gibi mineralleri, diyet posasını, bazı fenolleri, fitatları ve selenyumu; ayrıca da B12 dışındaki bütün B vitaminlerini içermektedir.

Oldukça yüksek miktarda lif içermesi bulguru bağırsak çalışmasından önemli bir pozisyona getirmiştir. Yapısındaki B1 vitaminleri; sinir ve sindirim sistemimizin güçlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Ayrıca bu vitaminin, beriberi hastalığının önlenmesinde düzenli tüketilmesi gerekmektedir.
Bulgur bütün bunların dışında yapısında içerdiği folik asit sayesinde hamile annelerin bebeklerinin zeka seviyesini ilerletme de oldukça gereklidir.

Vitamin ve mineral içeriği bu kadar yoğun olan bulgur çocuk beslenmesinde de çok önemlidir. İçerdiği vitaminler ile büyüme ve gelişme dönemini destekler. Yüksek posa içeriği sağlıklı bir barsak çalışmasına sebep olur. Pişirilirken tamamen suyunu çektiği için vitamin ve mineral kayıpları en az düzeydedir, çocuğunuz için daha besleyicidir.

Bu bilgiler ışığında bebekleriniz için önerdiğimiz mama tarifi;

Bulgurlu Bebek Maması Tarifi

Hazırlama Süresi 4 dakika / Pişirme Süresi 30 dakika / 2 öğün

Malzemeler

  • 1 bardak başbaşı bulgur
  • 3 adet muz
  • 100 g kereviz
  • 150 g havuç
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı zencefil
  • 1 çay kaşığı zerdeçal

Hazırlanışı

Öncelikle, işe bir tencereye kabuklarını soyup irice doğradığınız havuç ve kerevizleri koyup, üzerini örtecek kadar su ilave ederek başlayın. Sebzelerin iyice yumuşayana kadar haşlanmasına izin verin. Sonra tencerenizdeki sebzelerinizi tel süzgeç aracılığıyla ayırıp, püre haline getirin.

Muzu rondodan geçirdikten sonra başbaşı bulguru 1 bardak sıcak suda 20 dakika kadar ıslatın. Havuç, kereviz, bulgur ve muzu bir kaba koyup çırpma teli yardımıyla birbirine karıştırın.
Buraya kadar hazırladığımız karışıma bal, zerdeçal ve toz zencefillerinizi ekleyerek lezzetini artırın.

Ilık veya soğuk olarak bebeklerinize yedirmeniz gereken nefis ve sağlıklı bebek mamanız sonunda hazır.

Afiyet olsun.

Not

Büyüme ve gelişme döneminde özellikle oyun çağı dönemde çocuklar daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden artmış enerji ihtiyacının karşılanması ve büyümesi için çocukların karbonhidrat almaları gerekmektedir. Karbonhidratlardan da çocuğunuzu besleyen düşük glisemik indekse sahip bulguru beslenmesinde arttırmanızı önermekteyiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.