Bulgurun tam bir vegan olduğunu biliyor muydunuz? Üstelik Bulgur ; yüksek protein, lif ve B vitaminleri bakımından zengin, aynı zamanda düşük glisemik indekse sahip. Sizin için en iyi 5 vegan yemeği topladık. İlk üçü hepimizin bildiği, Türk mutfağının değişmez lezzetleri, yalnız dördüncü ve beşinci önerimizi daha önce duyamamış olabilirsiniz!

Bulgur

  1. Kısır

Günlerin kraliçesi,  sohbetlerin değişmez lezzeti.  Yedikçe yediğimiz sonra da çok yediğimiz için suçlu ilan ettiğimiz,  milli ara öğünlüğümüz kısırın %100 vegan bir yemek olduğunu biliyor muydunuz?

10 dakikada hazırlanabilen kısır,  içeriğindeki bulgur ile tok tutucu hem bol sebzeleri ile düşük kalorili bir vegan yemektir.

kısır

 

  1. Bulgurlu Zeytinyağlı Dolma

Misafir sofralarının değişmeyen zarafetiyle, lezzetiyle herkesi büyüleyen zeytinyağlı dolma. Tam bir vegan dostu. İnce kalem gibi sarmak marifet ister. Yapması biraz zahmetli olsa da yemesi bir o kadar keyifli.  Pirinç yerine bulguru tercih ettiğinizde sarmanız hem daha lezzetli hem de da sağlıklı olacak. Her ortama ayak uyduran zeytinyağlı sarmayı hem ana yemek hem de ara yemek olarak servis edebilirsiniz.

Zeytinyağlı Yaprak Sarma

  1. Mercimek Köftesi

Böyle bir lezzet dünyanın başka bir yerinde olamaz! Mercimeğin bulgurla buluştuğu damak çatlatan, protein bombası mercimek köftesi veganlar için önemli bir besin kaynağı. Bulgurun mercimekle buluşması ile ortaya çıkan kaliteli bitkisel protein daha sağlıklı beslenmenizi, içeriğindeki yüksek lif te daha uzun süre tok kalmanızı sağlıyor.

Mercimek Köftesi

  1. Rokalı Başbaşı Salatası

Başbaşı Bulgur, buğdayın kabuğunun soyulduğu ama öğütülmediği bulgur çeşididir. Besin değerleri ve görünüm olarak tam buğdaya yakındır. Tam bir lif deposu olan Başbaşı Bulgur hem çok lezzetli hem de çok sağlıklı. Kilo kontrolü yapan bir vegansanız Rokalı Başbaşı salatası tam size göre.

Rokalı Başbaşı Salatası

 

  1. Meyveli Başbaşı salatası

Yaz veya kış meyveleri ile hazırlayabileceğiniz muhteşem bir tarifimiz var. Meyveli Başbaşı salatasını sabah kahvaltıda veya ara öğün olarak tüketebilirsiniz. Bal yerine reçel veya marmelatla  tatlandırabileceğiniz Meyveli Başbaşı Salatası tatlı krizlerinize masum bir çözüm olacak.

 

meyveli_bulgur_salatası

 

Sizin için seçtiğimiz 5 vegan tarifimiz sitemizde! Denemeyi ve bizimle yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın. Şimdiden afiyet olsun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.