Bulgurun hammaddesi sert durum buğdayı olarak bilinen Triticum Durum Buğdayı’dır. Bulgur buğdayın fiziksel olarak temizlenip, yıkandıktan sonra yüksek sıcaklıkta pişirilip, kurutulması ve ardından değirmen taşında öğütülerek yani kırılarak elde edilmesiyle oluşan çok kıymetli bir besinimizdir. Geleneksel olarak kullanılan yöntemler değişmeksizin endüstriyel bulgur üretiminde de aynı yöntemler teknoloji ile birleştirilerek devam eder. Bulgur katkı maddesi içermeyen, glisemik indeksi düşük ve besin değerleri bakımından oldukça zengin bir gıdadır.

Çoğu zaman buğday ile bulgur karıştırılır, bulgur çeşitlerinin buğdaylarının kırılarak üretildiği düşünülebilir. Halbuki buğdayın bulgur haline gelmesi için birçok işlemden geçmesi gerekmektedir.

Buğday yıkandıktan sonra yüksek sıcaklıkta su ile birlikte pişirilir. Burada amaç buğdayın içine su çekerek buğdayın içindeki nişastanın jelatinize olmasını sağlamaktır. Nişasta beslenmemizde temel karbonhidrat kaynağıdır. Nişasta, beslenme açısından hızlı sindirilebilen nişasta, yavaş sindirilebilen nişasta ve dirençli nişasta olarak sınıflara ayrılır. Dirençli nişasta ince bağırsakta sindirilmeden kalınbağırsağa geçer. Dirençli nişastanın sindirimi daha uzun süre aldığı için insülin miktarındaki düşüşe ve tokluk hissinde artışa sebep olur. Bulgur üretilirken, buğdayın içerdiği nişasta maddesinin içerde hapsolmasını sağlayarak glisemik indeksini düşürür. Yani düşük glismek indeksli bir besin meydana gelir.

Bulgur aynı zamanda iyi bir lif kaynağıdır. Diyet lifi de sindirim enzimlerine karşı dirençli olup ince bağırsakta sindirilmeden kalın bağırsağa geçer ve kalın bağırsakta fermente olur. Lifli gıdalar tüketmenin sağlık üzerinde birçok olumlu etkisini görebiliriz. Başta obezite olmak üzere, kabızlık, kalp damar hastalıkları, diyabet gibi bir çok hastalıklara karşı diyet lifinin koruyucu etkisi kesin olarak bilinmektedir. 

Bulgur dirençli nişasta ve diyet lifi gibi fonksiyonel bileşikler bakımından oldukça zengindir.  Bulgur oldukça sağlıklı bir karbonhidrat kaynağıdır ve düşük glisemik indeksi ile hiperglisemi ve obezite başta olmak üzere pek çok hastalığa karşı beslenmede sıkça tüketilmesi gereken bir besinimizdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.